2024 July 15 - دوشنبه 25 تير 1403
عدالت در زمان ظهور
کد خبر: ٢٦ تاریخ انتشار: ١٦ دي ١٣٩٣ - ٢٣:٣٦ تعداد بازدید: 3326
صفحه نخست » مهدویت » پرسش و پاسخ
عدالت در زمان ظهور

پيامبر با اينکه اشرف مخلوقات هستند و خدا فرموده من دنيا را خلق کردم تا محمد را در آن قرار دهم، و نيز وحي به ايشان نازل ميگرديد و با آن مقام والا ، نتوانست عدالت کامل را حتي در شبه جزيره عربستان برقرار کند،چگونه است که فرزند ايشان حضرت مهدي(ع) که نه وحي به ايشان نازل ميشود و نه مقام پيامبر را دارا ميباشد،ميخواهد اين عدالت را در سرتاسر "جهان" برقرار کند؟


اولا: مصالح حقيقي امور جهان را تنها خداوند مي داند و ما تنها مي دانيم که او حکيم است و کار لغو و بيهوده انجام نمي دهد.

ثانيا:  عدالت يک مفهوم از مفاهيم تربيتي است که تحقق آن نيازمند گذر زمان و تامين ظرفيت و فراهم شدن زمينه است و تفاوتي نمي کند آنرا پيامبر بخواهد پياده کند و يا امام معصوم و يا انسان عادي ، تا مقدمات آن و ظرفيت زماني و مکاني و ابزاري فراهم نشود و يا به عبارت ديگر در تربيت علاوه بر فاعليت فاعل ، قابليت قابل نيز لازم است تا تحقق يابد ، از اين رو تا زمينه يعني مردم آن زمان آماده پياده شدن آن نباشند تحقق آن مفهوم يعني عدالت معنا نخواهد داشت، و فلسفه غيبت امام عصر نيز همين فراهم نبودن زمينه ظهور آن حضرت مي باشد.

ثالثا: اينکه پيامبر اسلام که به او وحي مي شد نتوانست عدالت را تحقق بدهد اين مطلب صحيح نيست بلکه اين تعبير صحيح است که مردم عصر پيامبر هنوز ظرفيت پياده شده عدالت کامل را نداشتند و هر چه پيامبر تلاش کرد بازه هم به دست نياوردند.

بعلاوه يکي از اغراض اصلي بعث انبياء ، تشکيل جامعه ايده آل براساس خدا پرستي و ارزش هاي الهي و گسترش عدل و داد در سراسر زمين بوده و هرکدام در حد امکان قدمي در اين راه برداشته اند و بعضي از آن ها توانسته اند در محدوده جغرافيايي و زماني خاص حکومت الهي را برقرار ساخته ، ولي براي هيچ يک از ايشان شرايط حکومت عدل جهاني ، فراهم نگشت .

البته فراهم نشدن چنين شرايطي به معناي نارسايي تعاليم و برنامه هاي انبياء و يا نقص مديريت و رهبري ايشان نبوده و نيز به معناي تحقق نيافتن هدف الهي از بعثت ايشان نمي باشد زيرا هدف الهي فراهم شدن زمينه و شرايط براي سير و حرکت اختياري انسان هاست.

رابعا: درست است که بر پيامبر وحي مي شده ولي بر امام عصر وحي نمي شود بلکه بر هيچ امامي وحي نمي شود اما سوال اين است که آيا امام قرار است بر مبناي وحي جديد و قانون تازه عدالت را اجرا کند تا نيازمند وحي باشد ؟

هرگز اين چنين نيست بلکه امام قرار است با همان قرآن و همان قانون اساسي اسلام که برخوردار از همه خشک و تر مورد نياز بشريت است عدالت را پياده کند پس وحي مورد نياز امام زمان (ع) وجود دارد و وحي جديدي لازم نيست .

خامسا: اما نکته پاياني اين که همه رسولان الهي براي اين تلاش کرده اند تا جامعه را به سوي دوران مهدويت و امام عصر سوق بدهند و خودشان هدف نهايي نبوده اند بلکه واسطه اي بوده تا مردم را به وجود مقدس امام زمان متصل نمايند .

پس از آغاز بنا بر اين بوده که عذالت کامل به دست مبارک امام عصر تحقق يابد و آنچه که نياز او براي تحقق آن است نيز دارا مي باشد.

 به اميد آنروز.
 

 
 
پرسش مکمل:

شما فرموديد كه زماني امام(ع) ظهور ميكند كه مردم ظرفيت برپايي عدل الهي را داشته باشند.مگر نه اينست كه زمان ظهور فساد همه جا را فرا ميگيرد؟چگونه چنين مردمي كه در چنين جوي زندگي ميكنند ظرفيت برپايي اين چنين عدلي و حكومتي را دارا مي باشند؟
فرموديد هدف پيامبران اين بوده كه جامعه را به سوي دوران مهدويت و امام زمان سوق دهند.آيا هيچ يك از آنان حتي اشاره اي به اين موضوع كرده اند؟تنها اشاره اي كه برخي از پيامبران داشته اند فقط آمدن شخص پيامبر اسلام را وعده داده اند.پس چگونه ميتوان باور داشت كه از ابتدا هدف پيامبران سوق دادن جامعه به سوي امام زمان بوده است؟و يا اينكه اينگونه برداشت ميشود كه اين يك هدف الهي بوده كه هيچ يك از پيامبران از اين هدف اطلاعي نداشته اند كه اشاره اي به اين موضوع نكرده اند
 
پاسخ:

باسلام

اولا گسترش فساد در جامعه که جزيي از علايم ظهور است به معناي پذيرش ظلم از سوي مردم نيست چرات که ظلم پذيري مطلبي است و فراواني ظلم نيز مطلبي ديگر ، چنانچه در زمان حاضر ظلم فراوان است ولي مردم از ظلم ظالمان به ستوه آمده و در حال بيداري اسلامي هستند.

و ثانيا: از کجا مي فرماييد که پيامبران تنها به امدن پيامبر اسلام بشارت داده اند بلکه موضوع مهدويت و اعتقاد به وجود و ظهور منجي در آخر الزمان برا ي نجات جامعه و استقرار همه خوبي ها از اعتقادات همه اديان توحيدي بويژه سه دين مشهور ورايج جهان اسلام يهود و مسيحيت است و مورد بشارت انبيا و رهبران آنها که جهت اطلاع بيشتر جنابعالي مي توانيد به بخش مقالات و سخنراني ها در همين پايگاه مراجعه نماييد و از موضوع مهدويت در قرآن و کتاب هاي آسماني ديگر استفاده نماييد. موفق باشيد.
 
 


Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب
صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو مطالب | جستجو | پيوندها | گالري تصاوير | نظرسنجي | معرفی استاد | آثار و تألیفات | طرح سؤال | ایمیل | نسخه موبایل | العربیه
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه