2024 June 24 - دوشنبه 04 تير 1403
مصاحبه با پایگاه اینترنتی خبری و تحلیلی الوقت پیرامون وضعیت سوریه
کد خبر: ٢٢٣٤ تاریخ انتشار: ٠٥ فروردين ١٣٩٦ - ٠١:١١ تعداد بازدید: 3999
صفحه نخست » عمومی » مصاحبه
مصاحبه با پایگاه اینترنتی خبری و تحلیلی الوقت پیرامون وضعیت سوریه

 

مصاحبه نماينده ولي فقيه در سوريه

با پایگاه اینترنتی خبری و تحلیلی (الوقت)

 


 1 - کیف تقیم الاوضاع المعیشیه للشعب السوری فی ظل الحصار الاقتصادی؟

س) اوضاع زندگی اقتصادی مردم سوریه را در دوره محاصره اقتصادی چگونه ارزیابی می کنید؟

ج) کشور عزیز سوریه مدتی است که در حال انواع محاصره به سر می برد اعم از محاصره اقتصادی ، سیاسی، نظامی و.....و طبیعت محاصره در هر زمان و مکانی این است که مردم با سختی و دشواری زندگی خود را سپری می کنند و مردم عزیز سوریه نیز از ابتدای دوران جنگ تا کنون در حال محاصره به سر می برند که بسیار هم ظالمانه است.

اما چنانکه در این سالهای گذشته مشاهده شده است مردم این کشور به رغم برخورداری از عقاید و باورهای دینی، مذهبی و قومی متنوع و مختلف ولی بر محور مقاومت و مبارزه با تکفیری ها و دشمنان اسلام و انسانیت متحد شده اند و در برابر دشمن نیز خم به ابرو نیاورده اند.

پر واضح است که این مقاومت و صبوری و تحمل در بخش معیشت زندگی مردم نیز قابل مشاهده است.

مردم این کشور هم با دشمنان می جنگند و هم زندگی با مشقت ولی صبورانه و شیرین را نیز سپری می کنند.

البته این نقطه را یادآور شوم که زندگی بعضی مردم بسیار سخت است ولی هرگز شیرینی زندگی از میان سوریین بیرون نرفته است، از این رو باید گفت که مردم برای رسیدن به عزت ماندگار هرگونه سختی را تحمل کرده و می کنند و از محاصره اقتصادی نمی هراسند.

و این همان پیامی است که ولی امر مسلمین حضرت آیه الله الامام الخامنئ برای همه ملت های آزادی خواه و مسلمان و از جمله ملت بزرگ سوریه بیان فرموده است: مقاومت کنید و صبور باشید و از دشمن نهراسید، چرا که نصرت خداوند در گرو صبر، مقاومت و نصرت دین خداوند است.
 

2 - به نظر شما مردم سوریه در برابر تهدیدات خارجی چگونه باید اقدام کنند؟

مردم در همه دوره ها برای دست یابی به اهداف بلند و عالی خود باید از بصیرت و هوشیاری در تشخیص مسایل اهم و مهم برخوردار باشند چرا که تشحیص مسایل اهم ا زمسایل مهم و یا غیر مهم می تواند درموضع گیری ملت موثر باشد و چنانچه ملت بدون تشخیص و یا بدون تعیین اولویت اهم و مهم تصمیم بگیرد در حقیقت خود را از هدف اصلی دور نموده و یا هدف را گم کرده است.

در کشور سوریه که اقوام و گروه های مختلف مذهبی و دین و قومی وجود دارند و هر کدام برای خود اولویت هایی را مشخص نموده اند برای رسیدن به هدف اصلی در دوران بحران باید همه از اولویت اول تبعیت کنند و به موضوعات داخلی و اخلافات وقومی مذهبی دامن نزنند.

امروز در ایام بحران سوریه اولویت اول همه ملت این کشور اتحاد بر محور جامع مبارزه با دشمنان و دفاع از وطن عزیز است و پس از پیروزی کامل بر دشمنان می توان محورهای اختلافی را به گفتگو گذاشت و بر مبنای اصل مهم قرآنی: الذین یستمعون القول فیتبعون احسنه  عمل نمود.

 

3 - ما ذا قال لکم الامام الخامنئی عند ما ارسلکم الی سوریه؟

- هنگامی که از ایران به عنوان نماینده ولی فقیه به سوریه می آمدید مقام معظم رهبری به شما چه فرمودند و چه پیامی را ارسال نمودند؟

یکی از ارمغانهایی که در آغاز پیروزی انقلاب اسلامی ایران برای دو ملت ایران و سوریه رقم خورد پیوند سیاسی مشترک میان دو دولت بود که این پیوند اضافه بر پیوند دینی و فرهنگی میان دو ملت بود.

و این پیوند مبارک محصول اندیشه بلند امام راحل و تشخیص درست و صحیح مرحوم حافظ اسد بوده است.

از این رو  ما خودمان را از ملت سوریه جدا نمی دانیم، بلکه ما دو ملت با یک هویت هستیم و آن هویت مقاومت در مقابل ظلم و مبارزه با ظلم است.

مقام معظم رهبری به طور معمول نمایندگانشان را به همراهی با ملت ها توصیه می کنند و اینکه در کنار همه ملت باشید و از این رو همه ملت سوریه با هر گرایش دینی و مذهبی که دارد دوست ما به شمار می آید.

 

4 - کیف یساهم مکتب القائد فی نشر الثقافه و ما هو دورکم فی ظل الازمه السوریه؟

- مشارکت دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در سوریه در امور فرهنگی این کشور و مردم این کشور چگونه بوده است؟

در ابتدا باید عرض کنم که مکتب الامام القائد در دورانهای سخت و آسان ، تلخ و شیرین در کنار ملت سوریه بوده و هست، و چنانکه همه مردم این کشور می دانند زمانی که همه دولت های منطقه این کشور و مردم این کشور را تنها گذاشته و این جا را ترگ کردند تنها دولت و تنها کشوری که ایستادگی کرد و در کنار این ملت ماند ایران بود و در این منظقه نیز تنها مکانی که حتی در شدید ترین روزهای درگیری و بحران هرگز تعطیل نشد و همیشه به روی همه مردم گشوده بود دفتر مقام معظم رهبری و حوزه الامام الخمینی در منطقه زینبیه بود.

تکفیری ها تا کنار دفتر آمدند ولی اینجا هرگز تعطیل نشد و این مایه دلگرمی مردم منطقه شد که این حرکت یعنی حضور دایمی دفتر مقام معظم رهبری در سوریه حتی در سخت ترین لحظات به خودی خود مهمترین نوع مشارکت در کارهای فرهنگی است که امروزه هم ادامه دارد.

لذا بنده از این حضور دایمی در کنار مردم مقاوم و ستودنی این کشور احساس غرور میکنم و به خود می بالم و علاقه مندم که خاطره ای را ا زاین ملت برا ی شما روایت کنم.

در روزهای اخیر توفیق پیدا کردم که به زیارت تعدادی از جانبازان بروم وقتی به منزل یکی از آنان که  یک دست او قطع و از ناحیه دو چشم نیز نا بینا بود رفتم پس از احوالپرسی ها به من گفت دوست دارم یک چشمم خوب شود و دوباره ببینم اما نه برای اینکه دنیا و ظواهر دنیا را ببینم بلکه چون می شونم دوستانم و هم وطنان من اسلحه به دست می گیرند و با دشمن می جنگد ولی من نمی توانم خجالت می کشم، ا زشما می خواهم کمک کنید تا از با خوب شدن یکی از چشمانم از این خجالت بیرون آیم.

البته بنده گفتم که این سخن شبیه سخن برخی از اصحاب امام حسین در شب عاشورا است.

آری زندگی کردن در کنار این چنین انسانهایی برای آدمی افتخاری بس بزرگ است.Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب
صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو مطالب | جستجو | پيوندها | گالري تصاوير | نظرسنجي | معرفی استاد | آثار و تألیفات | طرح سؤال | ایمیل | نسخه موبایل | العربیه
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه