نسخه موبایل
www.tabatabaey .com
(خطر زباله های اخلاقی یا زباله های مصرفی)
کد مطلب: 215 تاریخ انتشار: 18 بهمن 1393 - 19:36 تعداد بازدید: 1291
صفحه نخست » عمومی » مصاحبه
مصاحبه با ویژه نامه روزنامه خراسان بهمن 93
(خطر زباله های اخلاقی یا زباله های مصرفی)

(خطر زباله های اخلاقی یا زباله های مصرفی)

یکی از  اصول مهم رفتاری، اخلاقی و اسلامیدر هر جامعه ای ،  حفظ سلامت و بهداشت روانی جامعه است و این مطلب علاوه بر یک دستور اخلاقی ، ا زجمله حقوق شهروندی جامعه نیز به شمار می آید ، چرا که جامعه پاکیزه تنها آن نیست که از زباله های مصرفی خالی باشد ، بلکه دوری از زباله های اخلاقی هم شرط پاکیزگی و طهارت است.

مردمی که از دروغ ، تهمت ، و شایعه پراکنی به دور باشند ، از سلامت روانی بیشتری برخوردارند، و مردمی که به یکدیگر اعتماد متقابل دارند از رشد و تعالی بالاتری نیز بهره مند خواهند بود.

به همین جهت در روایات فرموده اند : همه گناهان در یک خانه نهاده شده که کلید آن دروغ است.

در طول تاریخ زندگی بشر آنچه که همیشه ابزار کار دشمن خطرناک انسان یعنی شیطان بوده ، استفاده از اهرم دورغ گویی و دروغ پردازی و شایعه پراکنی علیه افراد و گروه های مومن است.

چرا که با این کار امنیت در روان جامعه باقی نمی ماند وهر کسی در هر لحظه ای خود را در برابر یک تهمت و یک شایعه می بیند و پرواضح است که این چنین روحیه ا یعلاوه بر اینکه از سلامت برخوردار نیست به فعالیت های بزرگ و گسترده نیز روی نخواهد آورد و برا یاینکه کمتر در معرض اتهام قررار بگیرد از حضور در کارهای اقتصادی و تولیدی و فرهنگی و سایر امور امتناع خواهد نمود و در نتیجه جامعه ا زپویایی می افتد و به افول خواهد گرایید.

آنچه که باید به طور جدی مورد نظر مردم متدین و انقلابی فریمان قرار گیرد این که ضمن مراقبت و دقت در زندگی ، از دامن زدن به شایعات در باره افراد و اقوام و گروه ها و بویژه خانواده ها اجتناب کنند، چرا که گاهی ممکن است برخی از گناهان در جامعه از سوی برخی نا اهلان رخ بدهد ولی شایعه سازی در این باره و دامن زدن به آن موجب هتک حیثیت و حرمت بسیاری از خانواده خواهد شد و شکی نداریم که هتک حیثیت افراد و خانواده ها حق الناس است و در درگاه الهی به سختی محاسبه خواهد شد.

این جانب با کمال احترام از مردم فریمان تقاضا می کنم به شایعات در افراد و خانواده در امور گوناگون توجه نکنند و تا یقین پیداد نکرده اند بازگو ننمایند تا جو بدبینی و شایعه پراکنی ترویج پیدا نکند و علاوه بر آن بدانیم شایعه سازی آتشی است د رجامعه که روشن کردن و شعله ور ساختن آن روزی دامن خودمان را نیز خواهد گرفت.Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :